Spiš je priam posiaty historickými pamiatkami a miestami, ktoré sa oplatí navštíviť. Asi v každej dedinke a meste sa nachádza niečo zaujímavé. Či už historické budovy, námestia, zrúcaniny, alebo novodobé atrakcie. Niekoľko pamiatok a atrakcii opíšeme nižšie:
Vďaka svojej polohe a križovatke turistických trás sa nazýva aj srdcom Slovenského raja. Toto turistické centrum Slovenského raja ukrýva ruiny kartuziánskeho kláštora, ktorý bol založený v decembri 1299. Kedysi slúžil aj na ochranu pred nájazdmi Tatárov v rokoch 1241-1242. Kláštor sa stále rekonštruuje a vždy v auguste sa tu konajú odpustové slávnosti. Okrem historických ruín tu nájdete aj stravovacie služby a niekoľko chatiek.
Mesto Spišská Nová Ves sa rozprestiera v Hornádskej kotline. Prvá písomná zmienka o meste Spišská Nová Ves je už z roku 1268, aj keď sa spomína ako Villa Nova (vtedajší názov mesta). Spišská Nová Ves je však určite staršia, čo potvrdzujú aj archeologické nálezy pochádzajúce z 8. storočia, ktoré sa našli v meste a v blízkom okolí.
Ako je uvedené vyššie, Spišská Nová Ves je starobylé mesto, ktorému stáročia zanechali pozoruhodnosti a mnohé pamiatky. K najznámejším patria: Najdlhšie šošovkovité námestie v Európe, budova rímskokatolíckeho kostola Nanebovzatia Panny Márie s najvyššou vežou na Slovensku (87 m), na ktorú môžu vystúpiť aj turisti, Evanjelický kostol, budova radnice a Reduta, v ktorej sídli Spišské divadlo.
Viac nájdete priamo na stránke mesta, alebo kliknite tu.
Možnosti športového vyžitia sú v meste na dobrej úrovni. K dispozícii sú tu: letné kúpalisko, krytá plaváreň, športová hala, zimný štadión, futbalový štadión, atletický štadión, kolkáreň, bowling, sauny, masáže, wellness, joga, fitness, solárium, tenisový areál, squashové kurty, krytá strelnica, parašutizmus, potápanie, či bežkárske trate.
Bližšie informácie nájdete aj tu.
Spišská Nová Ves ponúka niekoľko múzeí, Galériu umelcov Spiša, už spomínanú Zoologickú záhradu, Spišské divadlo, kiná, prehliadku Markušovského kaštieľa, Letohrádku a rozhodne zaujímavý je i výstup na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku.
Zrúcaniny hradu z 12. storočia sa nachádzajú na kopci nad Spišským Podhradím. Prvý písomný doklad o ňom je však dostupný až z roku 1209, kedy sa stal sídlom Spišskej župy.
Jeho vnútorné jadro malo už od roku 1221 kamennú ohradu, ktorá pomáhala úspešne čeliť aj útokom tatárskych vojsk roku 1241. Po odchode Tatárov sa začala jeho ďalšia kamenná výstavba. Vybudovaním románskeho paláca, výstavbou dvoch predhradí a stavbou kruhovitej ranogotickej veže uprostred horného hradného nádvoria sa hrad približoval svojej dnešnej podobe. Vnútorné nepokoje načas prerušili ďalšiu výstavbu a tak až na konci 14. storočia obklopilo hrad nové veľké predhradie. Vo svojej konečnej stavebnej fáze mal Spišský hrad päť nádvorí s niekoľkými desiatkami budov a bol tak najväčším a najrozsiahlejším hradom na Slovensku a v Strednej Európe.
Spišský hrad postupne strácal na význame a požiar v roku 1780 ešte urýchlil premenu hradu na zrúcaniny.
Jedinečnosť AquaCity spočíva vo využívaní voľne dostupných prírodných energetických zdrojov, ktoré zabezpečujú teplo a energiu pre hotely, vodný park, reštauráciu, bary, fitnescentrá a konferenčné priestory strediska. Využívanie ekologickej energie šetrí peniaze aj životné prostredie. Hostia môžu minimalizovať svoju uhlíkovú stopu a zároveň využívať služby vysokej kvality. AquaCity Poprad teda ponúka cenovo dostupný a ekologický luxus v 13 bazénoch, 11 inhalačných miestnostiach, vírivkách a saunách, relaxačné priestory a sanárium v dobre vybavenom wellness centre - Vitálny svet.
Jaskynný systém turisticky neprístupnej Stratenskej jaskyne je druhým najdlhším na Slovensku. Celý systém má spolu dĺžku 21 816 m. Súčasťou systému je i známa Dobšinská ľadová jaskyňa.
Jaskyňa leží v Slovenskom raji a svojou dĺžkou a hĺbkou patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v celej Európe. Nikde inde (okrem alpskej oblasti) sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Dobšinská ľadová jaskyňa dosahuje dĺžku 1 483 m a hĺbku 112 m. Najväčšia hrúbka ľadu sa udržiava vo Veľkej sieni, kde dosahuje až 26,5 m. Vďaka svojej veľkosti, zachovalosti a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Zo svetoznámych ľadových jaskýň je Dobšinská ľadová jaskyňa najnižšie položená, čo pridáva jej výnimočnosti na význame. Ľad sa udrží vďaka tvaru jaskyne, ktorá od vchodu klesá. V jej spodnej časti tak ostáva studený vzduch, ktorý sa ani v lete neohreje nad bod mrazu.
Prehliadka trvá 30 min. a je vyše pol kilometra dlhá.
Gotická cesta je prvou tématickou kultúrno-poznávacou cestou na Slovensku. Ponúka rôzne trasy po ucelených okruhoch, na ktorých Vám predstaví najzaujímavejšie a najvzácnejšie skvosty regiónu Spiš-Gemer. Medzi inými sú to vysoko na vrchoch sa týčiace hradné komplexy, zachované historické jadrá miest, múzeá, či katedrály. Okrem toho aj klenoty ako sú dedinské kostoly, meštianske a remeselnícke domy, alebo romantické kamenné mosty. Keď sa vyberiete Gotickou cestou, nenarazíte iba na umelecké a stavebné diela gotiky, ale presvedčíte sa aj o vplyve a kráse stôp, ktoré tu zanechali aj iné kultúrno-historické epochy.
Ak máte otázky, alebo Vám čokoľvek nie je jasné, tak nás neváhajte kontaktovať!