Slovenský raj - turistika, cyklistika

Užitočné: Pozrite si mapu turistických tratí v Slovenskom raji s orientačnými časmi. (Hnilčík sa nachádza vpravo dole - koordináty H3)


Slovenský raj

Slovenský raj je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Nevídanú pestrosť prírody dopĺňa jedinečná fauna (165 chránených či ohrozených druhov zvierat) a flóra (35 chránených druhov a 6 endemitov, ktoré sa vyskytujú jedine tu). Celkový efekt nemá vo svete obdoby! Krehkú krásu Slovenského raja treba chrániť ako sa len dá, preto bol Slovenský raj v roku 1964 vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a neskôr v roku 1988 za národný park.

V Slovenskom raji môžete nájsť pokoj a kochať sa pôvabom krasových útvarov, plošín, roklín a tiesňav, ktorých je tu naozaj dosť. Prechod cez rokliny a tiesňavy umožňujú zabudované technické zariadenia - rebríky, mostíky, lavičky, stúpačky, reťaze a iné.
Viac sa dočítate nižšie pri opise jednotlivých najznámejších miest Slovenského raja.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad poskytuje za dobrého počasia peknú scenériu Bieleho potoka a Prielomu Hornádu, ktorú dopĺňa pohľad na Vysoké Tatry. Túra patrí k menej náročným a to po časovej i kondičnej stránke. Začiatok cesty je obyčajne z najstaršej zo vstupných brán do Slovenského raja Čingova (494 m n.m.). Nadmorská výška Tomášovského výhľadu je 666 m.

Prielom Hornádu

Táto trasa je vhodná pre nenáročných rekreačných turistov. Poskytuje upravené chodníky so stupačkami a reťazami v častiach, v ktorých kráčate nad Hornádom. Prielom Hornádu bol spriechodnený v celej svojej dĺžke (asi 16 km, bežne sa využíva asi 12 km) až v roku 1974 a jeho údolie je miestami široké len niekoľko metrov a vysoké aj 150 m. Výškové prevýšenie je minimálne. Je však možné spojiť výstup na Tomášovský výhľad s trasou Prielom Hornádu a vidieť tak rôznorodejšie prostredie. Takto skombinovaná túra patrí ešte stále k mierne náročným.

Kláštorisko

Kláštorisko je známe stredisko na severe Slovenského raja. Nachádza sa v nadmorskej výške 790 m a vedú k nemu viaceré turistické chodníky. Od spomínaného Prielomu Hornádu k nemu vedie napríklad Kláštorská roklina. Vedú k nemu trasy z Čingova ale aj Podlesku. Na Kláštorisku je historická zrúcanina kartuziánskeho kláštora bližšie opísaná na našej stránke Pamiatky, atrakcie, no nájdete tu i reštauráciu a chatky. Z Kláštoriska sa môžete vybrať na Veľký a Malý Kyseľ, do Sokolej doliny a zaujímavá je i trasa ku Bielemu Potoku a odtiaľ späť na Čingov.

Sokolia dolina

Sokolia dolina je najpríkrejšou roklinou v Slovenskom raji. Je približne 4 km dlhá a vyúsťuje do Bieleho potoka. Táto roklina je známa hlavne preto, že sa v nej nachádza najvyšší vodopád v Slovenskom raji. Má výšku 75 metrov a volá sa Závojový vodopád. Túra do Sokolej doliny už patrí k náročnejším vzhľadom na jej trvanie a prítomnosť sústavy rebríkov. No vynaložené úsilie za to určite stojí.

Kyseľ, Malý a Veľký Kyseľ

Táto roklina patrí k tým najkrajším v Slovenskom raji a je známa aj vďaka požiaru, ktorý ju kvôli ľudskej nedbanlivosti zasiahol v roku 1976. V roku 2016 bola znovuotvorená trasa, Ferrata (železná cesta), ktorá ponúka nevšedné pohľady na prírodu, ktorej človek doprial 40 rokov oddychu.
Ferrata teraz poteší každého milovníka prírody a vodopádov (65m vysoký Obrovský vodopád, Barikádový, Kaplnkový, Karolíniho, či vodopád v Temnici). Trasa je jednosmerná (zdola nahor = proti prúdu potoka), spoplatnená a vyžaduje si ferratovú výstroj (sedací úväz, tlmič pádov, prilba, rukavice).

Tomášovská Belá a Klauzy

Tomášovská Belá je úžina, ktorá vedie kaňonmi po toku Bieleho potoka. Pozdĺž trasy sú horizontálne rebríky a aj stupačky umiestnené nad potokom. Touto trasou sa dostanete ku jednej z vodných nádrží Slovenského raja s názvom Klauzy. Táto hrádza kedysi slúžila na splavovanie dreva. Medzičasom prešla rekonštrukciou a svojim čarom láka turistov z rôznych kútov sveta.

Palcmanská Maša - Dedinky

Palcmanská Maša je najväčšou vodnou nádržou Slovenského raja s rozlohou približne 85 ha. Na jej brehoch sa rozmohol cestovný ruch a nájdete tu reštaurácie, požičovňu lodiek a vodných bicyklov.

Zejmarská roklina

Či sa už ubytujete v chate AMULET alebo Amuletik, určite by ste si nemali nechať ujsť prechádzku jedinou sprístupnenou roklinou južnej časti Slovenského raja - Zejmarskou roklinou. Je najkratšou a pritom veľmi rozmanitou roklinou. Nájdete tu Nálepkov vodopád, niekoľko horizontálnych a vertikálnych rebríkov a stupačiek. To všetko a ešte oveľa viac nájdete na necelom kilometri! Začiatok trasy je v miestnej časti obce Mlynky - Biele vody. Trasa je vzhľadom na prítomnosť rebríkov jednosmerná.

Geravy, Glac

Geravy a Glac sú dve známe planiny Slovenského raja v nadmorskej výške nad 1 000 m. Geravy sa nachádzajú nad obcou Dedinky a priehradou Palcmanská Maša a vyúsťuje sem túra zo Zejmarskej rokliny. Glac je najväčšia zachovalá planina nad bývalou horárňou s príznačným názvom - Glac. Výnimočnými tu sú krasové závrty a škrapy. Na Glac a jeho poľany vyúsťuje podstatná časť značkovaných turistických chodníkov v Slovenskom raji.

Suchá Belá

Suchá Belá je najznámejšou a najnavštevovanejšou roklinou Slovenského raja. Túra začína v centre Podlesok v severnej časti Slovenského raja a výstup smerom hore trvá približne 2 hodiny. Roklina dlhá skoro 4 km, s prevýšením vyše 400 m, Vám ponúka vodopády, sústavy rebríkov a výrazné geomorfologické prvky. Prechod touto roklinou je tiež jednosmerný.

Ak máte otázky, alebo Vám niečo nie je jasné, tak nás prosím kontaktujte!

hore